Vítejte na stránkách obce Sdružení Peklo.

O mikroregionu

Svazek obcí Peklo byl založen obcemi Holany, Kvítkov, Provodín, Sosnová, Stvolínky a Zahrádky dne 23. května 2002, v roce 2004 ke svazku přistoupila Česká Lípa a Stružnice.

Od roku 2007 jsou členy rovněž obce Kozly, Horní Libchava, Horní Police, Volfartice a město Žandov. Česká Lípa od r. 2011 není členem. V r. 2015 přistoupila do Svazku obcí Peklo obec Jestřebí.

Sídlo svazku je v Zahrádkách. Svůj název převzal svazek obcí Peklo od názvu kaňonovitého údolí Robečského potoka. Území mezi Karbou a Robčí o rozloze 44 ha bylo v roce 1967 vyhlášeno národní přírodní památkou Peklo.

Při jarním tání Robečský potok vystupuje ze břehů a zaplavuje údolní nivu se zbytkem lužního lesa. Po opadnutí vody rozkvétá velké množství bledulí jarních (největší výskyt této chráněné rostliny v Severních Čechách).Vyskytuje se zde rovněž řada jiných chráněných rostlin – prvosenka vyšší, stulík žlutý…, ale i živočichů – při výzkumech bylo zjištěno téměř 250 druhů hmyzu, 4 druhy obojživelníků, 4 druhy plazů, velké množství ptáků, ryb a savců.

Romantickým údolím Pekla prochází turistická cesta s naučnou stezkou vedoucí okolo skalních převisů, skalním tunelem a přes mnohé dřevěné mostky a povalové chodníky. Naučná stezka je dlouhá 4 km a vede z Dubice u České Lípy do osady Karba. Tato osada s charakteristickou lidovou architekturou leží na konci údolí, nedaleko obce Zahrádky.

Údolí nad Karbou protíná ocelový viadukt českých drah, dlouhý 209 m a vysoký 24 m, který byl vybudován na pěti obloucích z pískovce v roce 1898 a řadí se mezi významné technické památky.

Svazek obcí Peklo leží v malebné části Českolipska, která je vyhledávaným místem především pro letní rekreaci. Nejoblíbenější oblastí je soustava Holanských rybníků, okolní lesy se skalními údolími, přírodními zajímavostmi i řada kulturních památek v obcích.

aktualizováno: 25. 5. 2021 11:15, OI admin